To historyczna dotacja, historyczny kontrakt i rekordowa liczba dróg asfaltowanych niemal w jednym czasie, w różnych częściach miasta. Na wdrożenie programu „Mała Ojczyzna Chopina – przebudowa 33 dróg miejskich” ratusz przeznaczył 28 mln zł. Finisz prac rozpoczętych wiosną minionego roku już niedługo, pod koniec 2024 roku.
Dotychczas budowlańcy rozpoczęli, a w większości przypadków zakończyli już układanie asfaltu na 25 z 33 ulic: Armii Krajowej, Bajecznej, Bolechowskich, Bora-Komorowskiego, Brzozowej, Granicznej, Hugo–Badera, Iwaszkiewicza (wraz z oświetleniem ulicznym), Jasnej, Kasprowicza, Kasztanowej, ks. Twardowskiego, Kwiatowej, Lema, Leśmiana, Planowej, Porzeczkowej (wraz z oświetleniem ulicznym), Radosnej, Roweckiego, Srebrnej, Tomickiego, Wczasowej, Wierzbowej, Zapolskiej (wraz z oświetleniem ulicznym) i Żwirowej.
Do jesieni budowlańcy zajmą się jeszcze Cmentarną (odcinek równoległy do Traugutta), Jana Kazimierza, Jesionową (od Radosnej), Łąkową (od Trojanowskiej do Twardowskiego), Reymonta (od 1 Maja do Piłsudskiego wraz z kanalizacją deszczową), Wojska Polskiego (od Ziemowita do 15 Sierpnia wraz z kanalizacją deszczową), Wróblewskiego (od torów do Wojska Polskiego) oraz Żytnią (od Olimpijskiej do Warszawskiej wraz z kanalizacją deszczową).
– Najtrudniejsze dwie ulice to Wojska Polskiego oraz Reymonta. Obydwie są wąskie, występuje tam zwarta zabudowa wielorodzinna, ale jestem przekonany, że mieszkańcy podejdą do utrudnień ze zrozumieniem. W Reymonta pracować będą dwie różne firmy, bo PEC korzystając z okazji, że ulica zostanie czasowo zamknięta, ułoży w pasie drogowym nitkę ciepłowniczą. Sieć grzewczą spółka poprowadzi z kotłowni przy Reymonta – ulicą Sportową, pod torami wąskotorówki, przez teren MOSiR i przeciskiem pod ul. Olimpijską dojdzie na pola czerwonkowskie. W tym rejonie docelowo powstanie tysiąc mieszkań, a wszystkie ogrzewane będą przez spółkę PEC – wyjaśnia wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski.